تقدیم به بد نوشتن . . .

چارلز بوکفسکی شاعر و نویسنده امریکایی در سال 1920 در آندرناخ آلمان متولد شد. پدرش سربازی امریکایی بود که همسری آلمانی داشت. سه ساله بود که والدینش به امریکا رفتند. او در لس آنجلس بزرگ شد و پنجاه سال در همان جا زندگی کرد. اولین داستان کوتاهش را وقتی بیست و چهار ساله بود منتشر کرد. ر سی و پنج سالگی سرودن شعر را اغاز کرد. رمان نویسی بوکفسکی از زمانی شروع شد که در سال 1970 جان مارتین مدیر انتشارات بلک اسپرو از او خواست تا یک رمان بنویسد، چون به نظرش داستان از شعر پرفروش تر بود.

دو هفته بعد تلفن مارتین زنگ خورد.

بوکفسکی: (تمومش کردم.)

مارتین: (چی رو؟)

(رمانی که خواسته بودی.)

(چه جوری دوهفته ای رمان نوشتی؟)

(از ترسم)

ترس بوکفسکی این بود که مارتین مقرری صد دلاری اش را قطع کند. او که پانزده سال کارمند اداره پست امریکا بود تمام تجربیاتش را در رمانی بازآفرینی کرد به نام اداره پست. رمان های بوکفسکی این هایند: هزار پیشه، زنان، هالیوود، ژامبون با نان چاودار و عامه پسند. نام اصلی کتاب پالپ است. پالپ به مجلات بی ارزشی گفته می شود که معمولاً روی کاغذ کاهی چاپ می شوند. همچنین به معنای مبتذل یا بازاری هم هست.

مثلاً ترجمه ی درست پالپ فیکشن _فیلمکوئنتین تارانتینیو_ داستان های مبتذل است که سلیقه ی ایرانی داستان عامه پسندش کرده. من هم به پیروی از همین سلیقه یا ملاحظه پالپ را عامه پسند ترجمه کردم. عامه پسند آخرین اثری است که در زمان حیات بوکفسکی چاپ شد. او چند ماه پس از انتشار این کتاب در سال 1994 در گذشت. بیشتر رمان های بوکفسکی به یادداشت های روزانه می مانند و چندان انسجام داستانی ندارند. شاید بشود گفت که او در عامه پسند بیشترین سعی اش را کرده که یک رمان بنویسد. رمانی که به عقیده برخی بهترین اثر منثورش است.


این مقدمه که من آنرا مقدمه ای بر آغاز کار وبلاگ خویش برگزیدم، متعلق یه آقای پیمان خاکسار میباشد که مترجم کتاب عامه پسند اثر چارلز بوکفسکی است.(چاپ نهم - جهان نو - نشر چشمه)

چارلز بوکفسکی

منبع : عامه پسند |عامه پسند
برچسب ها : بوکفسکی ,عامه ,پسند ,رمان ,مارتین ,داستان ,عامه پسند ,چارلز بوکفسکی